Zdravko Cota
Zdravko Cota je slikar prepoznatljiv po svojoj suptilnoj tehnici akvarela i pastela, s posebnim naglaskom na mediteranske motive, pejzaže i svakodnevne prizore Dalmacije. Njegovo slikarsko izražavanje prožeto je ljubavlju prema prirodi, povijesnim gradskim vedutama i tradicionalnim motivima, što se jasno očituje u njegovim radovima. Cota u svojim slikama vješto koristi transparentnost akvarela, čime postiže prozračne i svijetle prizore, dok pastelom naglašava mekoću i toplinu, donoseći sklad između boja i oblika.
Njegove slike odražavaju meditativnu atmosferu, u kojoj tiha elegancija prirode i ljudskih radnji dolazi do izražaja. Umjetnik je inspiriran životom uz more, brodovima, ribarskim prizorima, plodovima prirode i arhitekturom dalmatinskih gradova. Primjerice, akvareli koji prikazuju barke, ribe, maslinike i vedute Splita, nose karakteristike postimpresionističkog stila, s naglaskom na svjetlost i promjenjive boje krajolika.
Jedna od ključnih značajki njegovih radova je emotivna snaga proizašla iz jednostavnosti prizora. Cota koristi pastozne poteze i meke prijelaze boja kako bi stvorio atmosferu koja priziva mir, tišinu i povezanost s prirodom. Njegove morske vedute često su oslikane u nježnim tonovima, s odsjajima sunca na površini vode, dok pejzaži prikazuju bogatstvo boja i oblika koje priroda nudi.
Osim toga, Zdravko Cota kroz svoje radove prenosi emotivni dojam nostalgije, prisjećanja na jednostavniji, sporiji način života. Njegovi prizori Dalmatinske obale i otoka odražavaju specifičan duh tog podneblja, u kojem je priroda uvijek prisutna kao dominantna sila. U ovom smislu, Cotini radovi mogu se usporediti s djelima akvarelističkih majstora poput Williama Turnera, koji su također majstorski prikazivali igru svjetla i boje na vodi i nebu.
Cota nije samo tehnički vješt, nego i osjetljiv interpretator života i prirode. Njegove slike s ribama ili voćem, osim što su savršeno izbalansirane u kompoziciji, donose dinamiku života, bilo da se radi o životu u moru ili prizorima prirodne plodnosti. Svaki njegov akvarel odiše osjećajem trenutka i prostora, a pastelne slike balerina unose osjećaj pokreta, gracioznosti i nježnosti.
Osim pejzaža i mrtvih priroda, Cota također kroz pastel i akvarel istražuje različite žanrove, ali uvijek s jakim naglaskom na tehničku preciznost i suptilnost boje. Njegova strast prema povijesnim vedutama, poput prikaza starih dalmatinskih gradova, odražava njegovo dugogodišnje iskustvo u povijesti umjetnosti i arheologiji. To mu omogućava da sa specifičnom pažnjom prema detaljima oslikava arhitekturu i kulturno naslijeđe Dalmacije.
Cotine slike čine most između suvremenih tehnika i tradicionalnih dalmatinskih motiva. Njegovo djelo nosi snažan osjećaj povezanosti s podnebljem iz kojeg crpi inspiraciju, a kroz čisti vizualni jezik uspijeva prenijeti emotivni doživljaj gledatelju.
Željko Bedić
Biografija:
Rođen 20.06.1954. u Sarajevu
U Splitu, nakon osnovne, završio Školu za primijenjene umjetnosti smjer:industrijski dizajn i kiparstvo.
2 semestra pohađao Pedagošku akademiju: likovni smjer u klasi prof.Ante Kaštelančića i prof.Andrije Krstulovića, potom se prebacio na Filozofski fakultet u Zadru i diplomirao Arheologiju i Povijest umjetnosti.
Bio tajnik Društva za čuvanje spomenika kulture općine Omiš
Osnivač i predsjednik Likovnog društva Omiš (42 člana) s kojim organizirao 2 zapažene izložbe, od kojih je ona u Multimedijalnom centru (danas Galerija umjetnina)u Splitu popraćena velikim brojem posjetitelja i mas-medijima.
Četiri godine bio dopisnik „Slobodne Dalmacije“ objavljujući sve kulturološke manifestacije, likovne izložbe pišući osvrte i likovne kritike. Promovirao likovne izložbe i pisao predgovore katalozima istih.
U isto vrijeme pisao i za lokalne listove „Odjek Mosora“ i „Puk“.
Bio suradnik Udruge građana „Omiška stina“ i koordinator „Uličnog štafelaja“ u sklopu manifestacije Omiških gusarskih večeri.
Uz svakodnevno slikanje, bavim se i primijenjenom umjetnošću: ilustrirao i radio naslovne stranice 5 zbirki pjesama i prigodnog časopisa iz fizike za srednje škole. Radio logotipe za vizit kartice, prigodne manifestacije, plakate i etikete za alkoholna pića.
U dva navrata restaurirao freske u crkvici Sv.Roka u Gatima, oslikao murale u interijeru SŠ „Jure Kaštelan“ u Omišu, jedan od murala omiškog Centra za kulturu.
Priredio 11-12 (?) samostalnih izložbi (Omiš, Krapanj, Ljubljana) i sudjelovao u mnogim skupnim izložbama, likovnim kolonijama i dobrotvornim izložbama.
Radim 30 godina u SŠ „J.Kaštelan“ u Omišu i 2 godine u ŠLU u Splitu kao profesor Likovne umjetnosti, estetike i umjetnosti, kulturno-povijesne baštine i aranžiranja proizvoda i izloga. U omiškoj gimnaziji 27 godina vodim vannastavnu aktivnost Likovne sekcije koja je svojim uratcima ukrasila interijere škole.
kontakt:
mob.091 536 72 32
tel. 021 864 700.
Adresa:
Četvrt Ribnjak 3
21 310 Omiš.
Portreti
Stabla
tehnika: akvarel