NATJEČAJ za sudjelovanje na XIV Salonu fotografije udruge FIJAKER, Zagreb, MINIJATURE 2024.


minijature 1 24


FIJAKER – udruga za promicanje likovnog, dramskog i glazbenog amaterizma, Zagreb

r a s p i s u j e

N AT J E Č A J

za sudjelovanje na XIV Salonu fotografije udruge FIJAKER, Zagreb,

MINIJATURE 2024.

UVJETI I PRAVILA

1. Radovi:

Prihvaćaju se crno-bijele i fotografije u boji svih stilova i procesa snimanja i obrade. Svaki autor može poslati do četiri (4) fotografije od kojih žiri odabire jednu fotografiju koja ulazi u konkurenciju za nagrade, a sve pristigle fotografije sudjeluju u humanitarnoj i prodajnoj izložbi.

2. Tema:

Slobodna

3. Sudionici:

Na natječaju mogu sudjelovati amateri i profesionalci.

4. Veličina fotografija

Maksimalna dopuštena veličina fotografije je 10x7cm, 7x10 cm, 10x10cm. Veličina crnog kartonskog paspartua 15x20 cm. Fotografije na vašim paspartuima točno centrirati.

5. Podaci o autoru:

Na poleđini svakog paspartua tiskanim slovima napisati podatke:

- ime i prezime autora,

- telefonski broj,

- e-mail adresa

6. Način slanja fotografija:

Autori mogu poslati fotografije

- poštom na adresu: FIJAKER, LASTOVSKA 36, 10 000 Zagreb,

- poštom na adresu „SLOVENSKI DOM ZAGREB“, MASARYKOVA 13, 10 000 Zagreb

- osobno ubaciti u poštanski kaslić /na vratima 1. kat/ „SLOVENSKI DOM ZAGREB“, MASARYKOVA 13, 10 000 Zagreb

7. Izlaganje:

Po završetku žiriranja sve će fotografije biti izložene i na završnoj humanitarnoj izložbi prodane po cijeni od 3,00 €. Prikupljeni novac biti će uplaćen na račun Udruge sa socijalno-humanitarnim ciljevima „OZANA“, Ulica grada Vukovara 239, Zagreb.

Predajom fotografije na natječaj autor pristaje da ista bude prodana po navedenoj cijeni, a novac doniran u dobrotvorne svrhe.

NAGRADE I PRIZNANJA

Tročlano povjerenstvo dodijelit će slijedeće nagrade:

  • jednu (1) prvu nagradu,
  • dvije (2) druge nagrade,
  • tri (3) treće nagrade
  • i do šest (6) pohvala.

KALENDAR NATJEČAJA

Otvorenje natječaja...................... 28.10.2024.

Zatvaranje natječaja ................... 28.11.2024.

Žiriranje do..................................  30.11.2024.

Objava rezultata do...................... 02.12.2024.

/Facebook stranicaFijakerart iLudvig-dizajn/ i autorima na njihovu a-mail adresu.

Vrijeme otvorenja izložbe i humanitarne prodaje 04.12.2024. (srijeda) u 19 sati, „Slovenski dom Zagreb“, Masarykova 13, Zagreb

NFT prevare i kako ih prepoznati


NFT kolumna

NFT, ili nezamjenjivi token (Non-Fungible Token), postao je popularan način za digitalno vlasništvo nad umjetničkim djelima, videozapisima, glazbom i sličnim digitalnim sadržajem. NFT-ovi su specifični po tome što omogućuju jedinstvenu identifikaciju digitalnog predmeta na blockchainu, što je sigurna i decentralizirana tehnologija. Umjetnici sada mogu stvoriti digitalne verzije svojih djela i ponuditi ih na NFT tržištu, dok kolekcionari kupnjom dobivaju jedinstveni zapis o vlasništvu. Međutim, ova popularnost NFT-ova privukla je i mnoge prevarante koji koriste neznanje ili lakovjernost novih korisnika, a oblici prevara na NFT tržištu mogu biti vrlo sofisticirani i prilagođeni ovom inovativnom tržištu.

Jedna od prvih i najraširenijih prevara u svijetu NFT-ova je krađa digitalnih umjetničkih djela. Mnogi prevaranti jednostavno preuzimaju umjetnička djela s interneta – bilo s osobnih stranica umjetnika, društvenih mreža, ili umjetničkih platformi – te ih zatim prave u NFT-ove i prodaju bez pristanka originalnog autora. Kupac u tom slučaju zapravo kupuje lažni NFT bez znanja da je stvarno umjetničko djelo ukradeno, dok umjetnik, koji je možda proveo mjesece ili godine na stvaranju djela, ostaje bez ikakve dobiti. Za sprječavanje ovakvih prevara korisnici bi trebali provjeriti ima li prodavatelj povijest i vjerodostojne poveznice na platformama, no čak i tada nije uvijek lako dokazati vlasništvo nad digitalnim djelom.

Popularna metoda prevare koja se nedavno proširila jesu ponude od nepoznatih osoba ili lažnih kolekcionara za otkup umjetničkog djela putem NFT-a za visok iznos. Umjetnicima i vlasnicima digitalnih slika pristupaju prevaranti koji se predstavljaju kao kolekcionari, investitori ili čak predstavnici galerija, nudeći nevjerojatne svote novca u zamjenu za NFT-ove njihovih djela. Često se kontakt ostvari putem društvenih mreža ili direktnih poruka, a lažni kolekcionar umjetniku obećava iznos mnogo veći od tržišne vrijednosti djela. U mnogim slučajevima prevarant tvrdi da će izvršiti plaćanje odmah nakon što umjetnik pretvori djelo u NFT na određenoj platformi i pošalje mu vlasništvo. Međutim, kada umjetnik to učini, plaćanje se nikada ne dogodi, a prevarant nestaje.

U suštini, ovo se događa jer proces kreiranja NFT-a zahtijeva od umjetnika da pokrije određene troškove (tzv. “plinske naknade”) koje mogu varirati ovisno o blockchain mreži, što znači da umjetnik ulaže vlastiti novac kako bi stvorio NFT. Prevaranti ciljaju upravo na ovu investiciju, računajući na to da će umjetnik izdvojiti sredstva za naknade, ali da će oni nakon preuzimanja tokena nestati s platforme, ostavljajući umjetnika s troškovima, a bez dogovorenog novca.

Jedna od srodnih prevara su i lažne web stranice koje izgledaju gotovo identično kao poznate NFT platforme, poput OpenSea ili Rarible. Kada korisnici posjete takve stranice, zatraži ih se da unesu svoje podatke ili se povežu s digitalnim novčanikom, što prevarantima omogućuje pristup novčaniku korisnika. Tako mogu preuzeti ne samo NFT-ove već i sve kriptovalute koje se nalaze u novčaniku. Stoga je ključno uvijek provjeravati URL stranice i koristiti samo službene linkove s provjerenih izvora.

Nadalje, pojavio se trend gdje prevaranti pokreću prividno atraktivne NFT projekte koji obećavaju značajan povrat ulaganja. Ove prevare često idu pod nazivom “rug pull” jer prevaranti prvo privuku ulaganja obećavajući brzi rast vrijednosti, a zatim nestaju s novcem prikupljenim od naivnih korisnika. Takve se prevare događaju i na društvenim mrežama gdje anonimni timovi lansiraju projekte i ulažu u promotivne kampanje kako bi stvorili dojam ozbiljnosti i velikog interesa, iako iza cijelog projekta zapravo ne postoji nikakav stvaran sadržaj ili dugoročna vizija.

Pump-and-dump taktike još su jedna vrsta manipulacije na NFT tržištu. Kod ovih prevara, prevaranti povećavaju cijenu NFT-ova kroz kampanje koje potiču ljude na kupnju. Kada cijena dostigne vrhunac, prevaranti prodaju svoje udjele i ostavljaju ostale kupce s NFT-ovima koji više nemaju tu tržišnu vrijednost, što često rezultira velikim gubicima za one koji su se uključili na vrhuncu kampanje.

Još jedan oblik prevare uključuje manipulaciju naknadama za transakcije. Svaki put kada se kreira ili prenosi NFT, plaćaju se naknade na blockchainu koje mogu biti značajno visoke, posebno na popularnim mrežama kao što je Ethereum. Prevaranti koriste ovu nepreglednost naknada kako bi ponudili nisku cijenu za NFT, ali onda dodaju visoke troškove transakcije koji čine cijelu transakciju neisplativom za kupca. U nekim slučajevima kupci naivno potvrđuju transakciju i gube znatan iznos novca na naknade, dok stvarna cijena NFT-a može biti minimalna.

Utjecaj poznatih osoba i influencera također se koristi u prevarama. Prevaranti stvaraju lažne projekte koristeći ime ili sliku neke slavne osobe kako bi privukli pažnju i stvorili dojam legitimnosti. Kada poznata osoba ili influencer “promovira” neki projekt, mnogi će ljudi biti skloni ulagati misleći da je to sigurnija investicija. Nažalost, većina tih promocija je lažna ili se radi o plaćenim partnerstvima gdje poznate osobe ne sudjeluju stvarno u projektu, što ostavlja investitore na gubitku.

Kada je riječ o zaštiti na NFT tržištu, ključno je pridržavati se osnovnih sigurnosnih mjera. Prvo, potrebno je koristiti samo provjerene NFT platforme i istražiti tržište prije kupnje ili prodaje. Treba biti skeptičan prema svakome tko nudi izuzetno povoljnu priliku bez puno objašnjenja. Također je važno istražiti tim koji stoji iza projekata te biti oprezan s prijenosom NFT-ova i kriptovaluta. Pratiti vijesti i sudjelovati u zajednicama posvećenima digitalnoj sigurnosti može pomoći korisnicima da prepoznaju potencijalne prijevare prije nego što postanu žrtve.

NFT-ovi nude umjetnicima i kolekcionarima nove mogućnosti, ali donose i nove oblike rizika. Oprez i informiranost ostaju najbolji alati za sigurno sudjelovanje na ovom brzo razvijajućem tržištu. Na kraju, svatko tko se upušta u NFT svijet trebao bi biti spreman prepoznati znakove upozorenja i uvijek temeljito istražiti svaku priliku koja se čini previše dobrom da bi bila istinita.

Enkaustika - umjetnička tehnika slikanja voskom

enkaustika 24
Autor slike: Sonja Papuga
Enkaustika je drevna slikarska tehnika koja fascinira umjetnike i ljubitelje umjetnosti svojom dugovječnošću, tehničkom zahtjevnošću i nevjerojatnim vizualnim efektima. Iako se njezini počeci daleko u prošlost, enkaustika je kroz povijest zadržala svoju prisutnost u različitim kulturama i umjetničkim pokretima, sve do suvremenih umjetnika koji ponovno otkrivaju njezine prednosti i mogućnosti u modernom kontekstu. Ono što enkaustiku izdvaja od drugih slikarskih tehnika jest činjenica da se pigmenti miješaju s rastopljenim pčelinjim voskom, a zatim nanose na podlogu dok je vosak još topao. Nakon što se ohladi, vosak se stvrdne i stvara sloj boje koji je iznimno otporan na vremenske uvjete i propadanje. Ova karakteristika čini enkaustiku jedinstvenom, jer njezini pigmenti ostaju živahni i postojani kroz stoljeća, što je jasno vidljivo u nekim od najpoznatijih primjera ove tehnike.

Najraniji dokazi o upotrebi enkaustike dolaze iz helenističkog Egipta, gdje su umjetnici stvarali Fajumske portrete, realistično oslikane portrete pokojnika koji su bili postavljeni na njihove mumije. Ovi portreti, izrađeni između 1. i 3. stoljeća poslije Krista, predstavljaju izvanredne primjere tehničke i umjetničke vještine enkaustike. U Fajumskim portretima, boje su očuvane do danas zahvaljujući vosku koji je štitio pigment od vanjskih utjecaja. Realizam i detaljnost lica na tim portretima zadivljuju umjetničke povjesničare, a njihova sposobnost da prenesu emocionalnu dubinu i identitet pokojnika čini ih jednim od najdojmljivijih primjera drevnog slikarstva. U antičkom svijetu, enkaustika je bila vrlo cijenjena i korištena ne samo za portrete, već i za dekoraciju arhitektonskih struktura, kipova i brodova, osobito u Grčkoj i Rimu. Plinije Stariji, rimski pisac i povjesničar, u svojim djelima opisuje kako su grčki umjetnici koristili enkaustiku za ukrašavanje brodova, ukazujući na otpornost voska na vodu i vanjske uvjete, što je dodatno potvrđivalo trajnost ove tehnike.

S padom Rimskog Carstva i pojavom srednjeg vijeka, enkaustika je postupno pala u zaborav, prepuštajući mjesto tehnikama poput freska i tempera, koje su bile jednostavnije i manje tehnički zahtjevne. Fresko slikarstvo, koje uključuje slikanje na svježe pripremljenom žbukanom zidu, postalo je dominantna tehnika zidnog slikarstva, osobito u sakralnim građevinama diljem Europe. Unatoč tome, enkaustika nikada nije potpuno nestala. Ostala je prisutna u marginalnim oblicima, a povremeno su je umjetnici koristili za specifične projekte.

U 20. stoljeću, s pojavom modernizma i apstraktnog ekspresionizma, enkaustika je ponovno otkrivena. Umjetnici su se okrenuli istraživanju novih medija i tehnika, a enkaustika je postala privlačna zbog svojih jedinstvenih svojstava. Jedan od ključnih umjetnika koji je oživio ovu tehniku bio je Jasper Johns, čiji su apstraktni radovi, kao što su serije zastava i meta, postali prepoznatljivi simboli modernističkog eksperimentiranja. Johns je koristio enkaustiku kako bi stvorio teksturirane površine i slojeve boje koji su dodatno obogatili njegov konceptualni pristup slikarstvu. Vosak je omogućio stvaranje transparentnih slojeva boje, dok je zadržavao teksturu i omogućavao manipulaciju površinom, što je dodatno proširilo tehničke mogućnosti umjetničkog izraza. Johnsova upotreba enkaustike također je otvorila vrata drugim umjetnicima da istraže ovu tehniku u suvremenom kontekstu.

Jedna od ključnih prednosti enkaustike u suvremenoj umjetnosti jest njezina sposobnost da kombinira različite medije. Umjetnici često koriste enkaustiku u kombinaciji s kolažem, akrilnim bojama, uljem ili drugim materijalima, čime stvaraju mješovite tehnike koje unose dodatnu slojevitost u njihove radove. Vosak omogućuje integraciju različitih elemenata u samu površinu slike, čineći enkaustiku izuzetno fleksibilnim medijem za suvremene eksperimente. Umjetnici mogu manipulirati slojevima voska, stvarajući reljefne teksture ili čak urezivati linije u osušen vosak, čime dobivaju jedinstvenu kombinaciju slikarstva i reljefa. Ova plastičnost omogućuje stvaranje djela koja djeluju trodimenzionalno, dok istovremeno zadržavaju kvalitetu slikarskog izraza.

Iako enkaustika nije tehnika koju koriste svi umjetnici zbog njezine tehničke složenosti i zahtjeva za specifičnom opremom, ona i dalje ima poseban status među onima koji se bave eksperimentalnim i inovativnim pristupima u umjetnosti. Vosak, zbog svoje prirodne transparentnosti i sposobnosti da zadrži pigment u gotovo netaknutoj formi, nudi mogućnost stvaranja bogatih, vibrantnih boja koje se rijetko mogu postići s drugim tehnikama. Enkaustika je također vrlo postojana, jer vosak štiti boju od vanjskih utjecaja, što znači da djela izrađena ovom tehnikom mogu zadržati svoju svježinu i nakon više stoljeća, kao što je to slučaj s Fajumskim portretima.

Iako je enkaustika drevna tehnika, njezin povratak u suvremenu umjetnost ukazuje na trajnu vrijednost i univerzalnost ovog medija. Umjetnici su kroz povijest uvijek tražili nove načine kako bi izrazili svoje ideje i osjećaje, a enkaustika, sa svojom jedinstvenom kombinacijom boje, teksture i trajnosti, pruža upravo to – neograničene mogućnosti za eksperimentiranje i stvaranje. Za razliku od drugih slikarskih tehnika, enkaustika zahtijeva specifičan, gotovo zanatski pristup, pri čemu umjetnik mora biti istovremeno slikar i tehničar, sposobnost da kontrolira vosak dok je još topao i da precizno nanese pigmente prije nego što se stvrdne. To je tehnička vještina koja zahtijeva strpljenje i poznavanje materijala, ali i nudi jedinstveno iskustvo stvaranja koje se razlikuje od tradicionalnog slikanja na platnu.

Enkaustika je, dakle, više od samo slikarske tehnike – ona je spoj umjetnosti i znanosti, medij koji spaja povijest i suvremenost, i tehnički proces koji od umjetnika zahtijeva duboko razumijevanje materijala s kojima radi. Bez obzira na to radi li se o stvaranju realističnih portreta, kao što su to činili drevni Egipćani, ili apstraktnih kompozicija, kao što to rade suvremeni umjetnici, enkaustika nudi beskonačne mogućnosti za istraživanje i izražavanje, čime se potvrđuje njezin status jedne od najstarijih, ali i najinovativnijih tehnika u povijesti umjetnosti.

Prodaja slika Online

Tekstovi i fotografije na ovoj stranici vlasništvo su njihovih autora i nije dopušteno njihovo skidanje i upotreba bez odobrenja autora i bez navođenja linka stranice kao izvora.